Očkování proti rakovině děložního čípku

K infikování děložního čípku dochází při pohlavním styku lidským papillomavirem, který způsobí buněčné změny a odstartuje rakovinné bujení. Zmíněný virus, zkráceně HPV, není žádnou zvláštností, podle statistik s ním do kontaktu přijde až 80 % sexuálně aktivních žen. Zdrojem infekce jsou běžně mužské urogenitální orgány. V dnešní době se stává ve vyspělých společnostech očkování proti rakovině děložního čípku standardem.

K rizikovým faktorům nakažení HPV patří časté střídání sexuálních partnerů a vůbec brzký vstup do sexuálního života (dříve jak v sedmnáctém roce života). Škodlivé je rovněž kouření, které podporuje odolnost viru v tkáních.Většinou se organismus ženy dokáže s virem vypořádat sám, problém nastává při dlouhodobé infekci 6 a více měsíců.

Onemocnění a ochrana

Nákaza HPV nemá v počáteční fázi žádné příznaky, většina žen se o ní dozví až po cytologickém vyšetření. Nezbytná je tedy prevence a pravidelné gynekologické kontroly. Časná stádia jsou totiž ve vysokém procentu případů vyléčitelná. Krvácení a bolestivost močovodů jsou již příznaky rozvinutého karcinomu. Aktivní ochrana spočívá v očkování proti rakovině děložního čípku. Vakcína se vyrábí zejména proti rizikovým HPV typům 16 a 18, které rakovinu způsobují a typům 6 a 11, které způsobují genitální bradavice. Očkují se dívky a ženy ve věku 9 – 26 let. U žen sexuálně aktivních vakcína snižuje riziko opětovné infekce a vzniku karcinomu. V současnosti jsou na českém trhu dvě vakcíny pro očkování proti rakovině děložního čípku:

Očkování proti rakovině děložního čípku je rozděleno na tři dávky v průběhu půl roku (nejčastěji interval 0 –2 –6). Stát očkování nehradí, ženy si jej platí v plné výši, případně mohou zažádat o příspěvek svou zdravotní pojišťovnu. Například VZP poskytuje svým pojištěncům až 500 Kč na jednu dávku očkovací látky, tedy celkem až 1 500 Kč a tento příspěvek je určen pro dívky od 13 do 18 let (+ 365 dní). Cena vakcíny na očkování proti rakovině děložního čípku se pohybuje kolem 3 500 Kč.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!