Očkování proti klíšťové encefalitidě

Virus klíšťové encefalitidy patří do rodu flavivirů, stejně jako viry žluté zimnice, japonské encefalitidy a horečky dengue. K přenosu dochází kousnutím klíštěte, v ojedinělých případech vypitím neupraveného mléka od nakažených zvířat. Vir se ve velmi krátké době dostává do mízních uzlin, kde se množí a roznáší dál do různých částí a orgánů těla, včetně mozku. Vzhledem k rozšíření klíšťat v České republice patří očkování proti klíšťové encefalitidě k populárním očkováním.

Průběh onemocnění

Inkubační doba trvá od sedmi dnů do jednoho měsíce. V počáteční fázi nemoc připomíná lehkou chřipku, objevují se bolesti hlavy, horečka, únava a bolestivost svalů a kloubů. V následujících cca 2 týdnech se u pacientů neprojevují žádné příznaky, případně může dojít i k úplnému uzdravení. V opačném případě se dostavují úporné bolesti hlavy doprovázené vysokými horečkami. Přidává se nevolnost, zvracení, světloplachost, poškození nervového systému vyvolá poruchy paměti, ztuhnutí šíje, svalový třes, závratě či nervovou obrnu. U dětí je nejčastějším finálním projevem meningitida – zánět mozkových blan, u dospělých encefalitida – zánět mozku. U jedné čtvrtiny nemocných vznikají trvalé následky, jako například obrna horních končetin, chronické bolesti hlavy, deprese. Ve výjimečných případech nakažený umírá.

Jak se chránit?

Ochrannou před klíšťovou encefalitidou je prevence, ke které patří i očkování. Očkování proti klíšťové encefalitidě je každopádně tou nejúčinnější ochranou. Velmi rozšířeným omylem je, že očkovat se může jen v zimních měsících. Opak je pravdou. Očkování proti klíšťové encefalitidě probíhá po celý rok, jen je třeba mít na paměti, že dokonalá ochrana nastává až 14 dnů po aplikaci druhé dávky vakcíny. Mezi první a druhou dávkou vakcíny je rozpětí od jednoho do tří měsíců, případně jej lze zkrátit v letních měsících na dobu 14 dnů. Ochrana po dvou dávkách vydrží zhruba na rok, při aplikaci třetí dávky se prodlužuje na 3 roky. Existuje i tzv. zrychlené schéma očkování proti klíšťové encefalitidě, kdy se aplikují 3 dávky vakcíny v intervalu 0, 7 a 21 s následným přeočkováním za 12 – 18 měsíců. Další se provádí po 3 letech.

Vakcinace je doporučena zejména lidem z rizikových oblastí. Těmi jsou především Jižní Čechy, podhůří Šumavy, okolí Prahy, Bruntálu, Brna, dále pak z Plzeňsko, Opavsko a Podyjí. Očkovací látku je nutno hradit v plné výši, většina zdravotních pojišťoveny poskytuje svým klientům příspěvek, např. u VZP je to maximálně 500 Kč. Cena vakcíny se pohybuje kolem 600 korun. Celkově nás tedy očkování proti klíšťové encefalitidě může vyjít poměrně levně a poskytnutá ochrana se určitě vyplatí.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!