Očkování proti chřipce

Chřipka je choroba virového původu se sezónním charakterem, opakující se nejčastěji na jaře a v zimě. K přenosu dochází kapénkovou infekcí. Virus chřipky se u nás vyskytuje ve třech typech označených A, B a C. Inkubační doba je velmi krátká, mezi 12 a 48 hodinami. Nemoc se projevuje vysokými teplotami i za hranicí 40°C, zimnicí, bolestmi kloubů a svalů, průjmy či nechutenstvím, nutkáním ke zvracení, ojediněle halucinacemi. Typickým příznakem je suchý, dráždivý kašel. Pokud oslabený organismus napadnou jiné viry či bakterie, mohou se objevit různá přidružená onemocnění, například zápal plic, zánět průdušek či zánět středního ucha.

Očkování proti sezónní chřipce

Chřipkové viry každoročně podléhají mírným genetickým mutacím, v případě změn genomu viru může dojít k epidemiím či dokonce pandemiím chřipky. Vakcína musí obsahovat oba viry typu A i B v jejich nejnovější formě. Očkování proti chřipce se provádí na podzim, kvůli genetickým mutacím viru se doporučuje přeočkování každý rok. Toto očkování se nazývá „očkování proti sezónní chřipce“. Příspěvek od pojišťoven určený na očkování proti sezónní chřipce se pohybuje do 500 Kč a měl by tedy v podstatě očkování pokrýt. Pokud pojišťovna příspěvek neposkytuje, hradí se očkování proti chřipce v plné výši.

Očkování proti prasečí chřipce

Poslední známý vir chřipky s pandemickým rozsahem pochází z Mexika. Nemoc je proto označována jako mexická nebo prasečí chřipka, protože se původně jedná o respirační onemocnění prasat způsobené virem chřipky typu A (označení H1N1). Vir je již delší dobu přenosný z člověka na člověka. Předpokládá se, že se tak děje klasickým způsobem, tedy vzduchem, především při kýchání a kašlání. Symptomy prasečí chřipky jsou obdobné jako u chřipky klasické. Očkování proti prasečí chřipcebude rozhodnutím vlády pro všechny občany ČR dobrovolné a zdarma. Česká republika objednala poměrně velké množství vakcín na očkování proti prasečí chřipce, avšak není o ně příliš velký zájem. Virus způsobující prasečí chřipku bude zařazen i do vakícny pro očkování proti sezónní chřipce na příští rok.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!