Meningokok očkování

Bakteriální onemocnění meningokokovou infekcí je jedním z nejnebezpeč­nějších v našich krajích. Paradoxně se bakterie, která ho způsobuje, poměrně běžně nachází v nosohltanu zhruba 20ti procent zdravé populace. Z těch tak dělá potenciální přenašeče. K přenosu dochází kapénkovou infekcí, hleny či slinami. Nejohroženější skupinou jsou hlavně malé děti do čtyř let a mládež ve věku 15 až 20 let.

Průběh onemocnění

Onemocnění má velmi vysokou úmrtnost, udává se mezi 10 – 15 %. Jeho zákeřnost spočívá v extrémně rychlém průběhu – je invazivní, tzn. že se velice rychle šíří krví do všech tkání, kde se bakterie množí, produkují toxiny a napadají vnitřní orgány. Pokud se nemoc nerozezná včas, může pacient zemřít do 24 hodin. V poslední době se proto důrazně doporučuje očkování proti meningokoku.

Prvními příznaky nákazy meningokokem jsou silné bolesti hlavy, kloubů a svalů, dostavuje se tuhnutí šíje, vysoké horečky, zvracení. V této fázi už je stav považován za kritický a je nezbytné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Nemoc pak má rychlý spád. V důsledku krvácení do tkání se objevují drobné červené skvrnky na kůži. Velmi krátce na to se rozvíjí hnisavý zánět mozkových blan (meningitida) s poruchou vědomí, toxický šok a následné selhání životně důležitých orgánů. I když se nakaženého podaří zachránit, většinou zůstávají trvalé následky jako například hluchota, srdeční vady či vynuceně amputované končetiny.

Očkování je jedinou zaručenou ochranou před meningokokem

Bakterie meningokoka se vyskytuje v celé řadě variant. V ČR jsou nejčastější typy B a C, ojediněle A. Vakcína pro očkování proti meningokoku je buď tradiční polysacharidová kombinovaná pro A a C s účinností tři roky, nebo moderní konjugovaná, jen proti typu C, s účinností zhruba 10 let. Proti meningokoku typu B účinná látka zatím neexistuje, a tudíž očkování není možné. Výběr vakcíny se provádí především podle věku očkované osoby.

Jak již bylo řečeno, jsou v Česku dostupné tzv. konjugované vakcíny, které se aplikují již od dvou měsíců věku a zajišťují dlouhodobou ochranu, i přes 10 let. Dětem mladším než 12 měsíců se podávají dvě dávky o velikosti 0,5 ml s minimálním intervalem jeden měsíc. Ostatní jsou očkováni jednou 0,5 ml dávkou. Přeočkování je na zvážení, doporučuje se 10 let od předešlého očkování konjugovanou vakcínou, je-li očkovanec mladší 25 let.

Jelikož očkování proti meningokoku není povinné, hradí si jej každý sám. Většina zdravotních pojišťoven (např. Ministerstva vnitra, Metal Aliance, …) na vakcínu v různé výši přispívá. Cena bez příspěvku se pohybuje okolo 600 až 900 korun.

Pokud chcete svoje děti dostatečně chránit proti této zákeřné chorobě, nechte je podstoupit očkování. Meningokok je opravdu nebezpečný a cena za vakcínu je poměrně přijatelná.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!